• 14 Temmuz 2020 07:07
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

"Ayasofya”yı kültürel miras listesinden çıkarma tehdidinden korkmuyoruz”

Bu haberi dinleyin
14 Temmuz 2020 "Ayasofya”yı kültürel miras listesinden çıkarma tehdidinden korkmuyoruz”

Recep Tayyip başkanlığındaki AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısından sonra Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda  bulunan parti sözcüsü Ömer Çelik,'nın statüsünün değiştirilmesi ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

"Ayasofya'nın evrensel bir mirası var, evrensel bir anlamı var, UNESCO'nun dünya kültürel miras listesinde, acaba bu korunacak mı?" 

"Tabii ki korunacak.’yı daha önce burayı parayla ziyaret edenler, şimdi ücretsiz ziyaret edecek., cami olarak ve evrensel dünyanın kültürel mirasının ihtişamını taşıyan büyük bir mekan olarak bütün insanlığa görkemini göstermeye devam edecek. Bundan daha doğal ne olabilir?"

UNESCO'nun "Ayasofya'nın UNESCO Kültürel Miras Listesi'ne tekrar alınıp alınmamasını tekrar değerlendireceğiz." yönündeki açıklamalarına ilişkin değerlendirme yapan Çelik, UNESCO'nun yanlış bir değerlendirme yapmayacağını düşündüğünü belirterek;

" Camisi, dünyanın pek çok yerinde olan hem ibadet mekanı olarak kullanılan hem kültürel mirası korunan evrensel dünyanın bir parçası olan özelliğini de aynen koruyacaktır.

Listeden çıkarılacağını düşünmüyoruz

Şunu da unutmamak gerekir ki sadece Camisi değil onunla beraber orası kentsel arkeolojik sit alanı, Sultanahmet arkeolojik sit alanı, Süleymaniye koruma alanı, Zeyrek koruma alanı, İstanbul kara surları koruma alanı olmak üzere 4 alanı ihtiva edecek bir kompleksin içindedir'nın kültürel miras içerisine girmesi. Dolayısıyla şunu da unutmamak gerekir, bu kültürel miras listelerinden'nın kesinlikle çıkarılacağını düşünmüyoruz. Hiçbir şekilde bu kriterlerin dışında bir'nın işlevi yoktur.

Ayasofya’nın o şerefe ihtiyacı yok

Fakat birileri bizi bununla korkutuyorsa o kültürel miras listesiyle şereflenmez, o kültürel miras listesi ile şereflenmiştir. 

Ayasofya'nın şerefe ihtiyacı yoktur, tam tersine o miras listelerinin şerefe ihtiyacı vardır ve bunu da sağlayan en önemli unsurlardan bir tanesi'dır.”