• 14 Haziran 2020 22:35
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Havayolu şirketlerinden 14 günlük karantina kuralına karşı dava

Bu haberi dinleyin
14 Haziran 2020 Havayolu şirketlerinden 14 günlük karantina kuralına karşı dava

Corona virüsünden ölümlerin 40 bini aştığı Britanya'da hükümet, yurt dışından gelenler için 14 gün karantinayı zorunlu tutuyor. Gelirleri salgın döneminde dibe vuran hava yolu firmaları uygulamaya karşı yüksek mahkemede dava açtı. Şirketler, sadece yüksek riskli ülkelerden gelen kişilere karantina uygulanmasını istiyor.

Britanya’da hava yolu şirketleri British Airways, ve Ryanair, hükümetin ülkeye girişte 14 gün karantina uygulanması düzenlemesine karşı yüksek mahkemede önceki gün dava açtı. Şirketler, sadece salgın açısından “yüksek riskli” ülkelerden dönüşlerde söz konusu uygulamanın geçerli olmasını talep ediyor.

Corona virüsü salgınında vaka ve ölüm sayılarında dünyada ilk sıralarda yer alan Britanya’da, sektörü de süreçten ağır darbe almıştı.

Financial Times’ın haberine göre, söz konusu şirketler, geçen hafta yürürlüğe giren 14 günlük karantina uygulamasının “orantısız” ve “kusurlu” olduğunu, başta turizm olmak üzere Britanya ekonomisi üzerinde yıkıcı etkileri olacağını, binlerce kişinin bu nedenle işini kaybedeceğini öne sürdüler.

Koridor talebi

Ulaşım sektöründeki birçok firma hükümete “hava köprüleri” ya da “seyahat koridorları” sistemi oluşturulması ve bu sayede salgın açısından Britanya ile benzer seviyelerdeki ülkelere karantina olmadan yolculuk yapılabilmesi çağrısında bulunmuşlardı.

Türkiye, ve Portekiz’in de aralarında bulunduğu bir dizi ülke, görece yüksek seviyedeki virüsü enfeksiyon oranına rağmen Britanya ile bu tür bir anlaşma yapmaya gönüllü olduklarını açıklamışlardı.

Karantina uygulamasına dava açan üç şirket, “hava köprülerinin” ne zaman ve nasıl oluşturulacağı konusunda herhangi bir somut veri olmadığını belirttiler.

En kötü yıl

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), 2020 yılını “havacılık tarihinin en kötü yılı” olarak nitelendirmiş ve sektör için bu yıl 84,3 milyar dolarlık rekor zarar öngörüsünde bulunmuştu.