• 15 Mart 2021 00:43
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

“Kamu bankaları havacılık sektörüne cömert davrandı. Destek 3-4 yıl daha sürmeli”

Bu haberi dinleyin
15 Mart 2021 “Kamu bankaları havacılık sektörüne cömert davrandı. Destek 3-4 yıl daha sürmeli”

Corendon Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, ve sektörünün zor bir yılı geride bıraktığını, 2021 belirsizliklerinin de devam ettiğini belirterek sektörlerin ciddi bir finansal yük altında kaldığını 3-4 yıl daha destek beklediklerini söyledi.

Hürriyet Akdeniz’den Leyla Ataman Koyuncuoğlu’na konuşan Corendon Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer “Pandemi sürecinde sektörüne verilen destekleri yeterli buldunuz mu?” sorusunu şöyle yanıtlıyor:

“Daha güçlü destekler olabilirdi, havacılığarı destekler olabilirdi. Dünyaya baktığımız zaman hava yollarına büyük destekler verildi. Pandemide bütün sektörün faydalandığı en önemli destek kısa oldu. Ona da razıyız. Devletin verdiği bu imkânı biz de kullandık tabii. 

Bir de devlet bankalarınıncilere sağladığıler oldu. Biz bunlardan yararlanmaya çalıştık. Allahtan devlet bankaları vardı, onlar cömert davrandılar. Özel bankalar ise bütün aktivitelerini durdurdu, yeni adımlar atmadı.

Şu anki beklentiniz nedir?

Desteklerin devam etmesi. Bir yıldır üzerimizde çok büyük yük oluştu. Bugün öbür gün uçaklar uçmaya başladığı zaman, bu geçen zor zamanın ve bunun getirdiği yükün hiçbir zaman unutulmaması lazım. Ve biz bu yükü sırtımızdan ancak 3-4 yılda atabiliriz. Yani bu finansal yükün üstesinden gelmemiz biraz zaman alır. O yüzden pandemi sonrasında da 3-4 sene daha finans sektörününi, havacılığı desteklemesi gerekir.

Pandemiden sonra sektöründe neler değişir?

Pandemi sonrası bize neler dayatılacak veya bu pandemi ne kadar gerçekçi. Yeni dünya düzeninde bize ne dayatılacak. Belki bunları 8-10 sene sonra göreceğiz, anlayacağız. Bana sorarsanız bende veyata bir değişim olacağım düşünmüyorum. Yarın. öbür gün bu işler unutulacak. Her şey eski haline dönünce insanlar kaldığı yerden devam edecek.