• 12 Haziran 2020 13:52
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

KKTC’ye turistler 1 Temmuz’dan itibaren 3 kategoride giriş yapılacak

Bu haberi dinleyin
12 Haziran 2020 KKTC’ye turistler 1 Temmuz’dan itibaren 3 kategoride giriş yapılacak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) 1 Temmuz’dan itibaren turistlerin 3 kategoriye ayrılan koşullara uyması halinde giriş yapmasına izin verilecek.

KKTC virüs salgını nedeni ile sınırlarını yabancılara kapatma kararı almıştı.’de salgının kontrol altına alınmasının ardından 1 Temmuz’dan itibaren turistlere 3 kategoriye ayrılan koşulları uymaları halinde giriş izni verilecek. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleriı Kudret Özersay,lar kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada ülkeye girişlerin 1 Temmuz tarihinden itibaren başlayacağını duyurdu. Özersay, 22 Haziran’a kadar ülkede kapalı devre bir açılım söz konusu olacağını belirterek, “1 Temmuz itibarıyla yurt dışına açılacağız. Belli riskler alacağımız aşikardır. Kendimizi ve sevdiklerimizi virüsten korumaya özen göstermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı, 15 Haziran’dan ay sonuna kadar ülkeye gelecek öğrencilerin herkes gibi karantinaya tabi olacağını fakat öğrencilerin karantina ücreti ödemeyeceğini açıkladı. Özersay, İstanbul ve Ankara’dan pazartesi ve salı günleri 2 tarifeli uçuş düzenleneceğini aktarırken, önceliğin sağlık sorunları nedeniyle Türkiye’de kalanlara verileceğini açıkladı.

Özersay,'ye girişlerin A, B ve C olmak üzere 3 kategoride olacağını aktarırken, bu ülkelerin listesinin her hafta Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verileri ışığında güncelleneceğini dile getirdi. Özersay,'ye gelecek tüm kategorilerde yolculardan PCR negatif test sonucu isteneceğini ifade ederken, bazı ülkelerden gelenlere ise’de de PRC testi yapılacağını duyurdu. Başbakan Yardımcısı, yüksek riskli ülkelerden gelen yolcuların ücreti kendi karşılamak koşuluyla 14 gün karantinada kalacaklarını ifade etti.

Özersay, A kategorisinde bulunan Malta, Bulgaristan,, Avusturya, İsrail,, Türkiye, Litvanya, D