• 22 Haziran 2022 07:32
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Marmaris’te orman yangını

Bu haberi dinleyin
22 Haziran 2022 Marmaris’te orman yangını

Marmaris Amazon Koyu Bördübet Yedi Adalar mevkiindeki ormanlık alanda akşam saatlerinde henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı.

Akşam saatlerinde başlayan ve rüzgarın da etkisi ile büyüyen orman yangını gece saatlerinde rüzgarın etkisini düşürmesiyle ile ilerleyişini azalttı.

İhbar üzerine bölgeye Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme ekipleri sevk edildi.Ekipler havadan ve karadan yangına müdahalede bulunuyor.

Yangın söndürme çalışmalarına helikopterle verilen desteğe havanın kararmasıyla ara verilmişti. Yangına 14 uçak ve 20 helikopterle alevlere havadan müdahalenin yeniden başladı.

Tarım ve Ormanı Vahit Kirişci ile İçişleriı Süleyman Soylu, yangına yönelik çalışmaları yerinde incelemek üzere bölgeye gitti.

Yangının çıkış nedeni hakkında bilgi veren İçişleriı Süleyman Soylu, "Hem ormandaki arkadaşlarımız hem jandarma ve emniyetteki arkadaşlarımız değerlendirmelerini yapıyorlar. Sabotaj mı yoksa doğal neden mi bunlar değerlendiriyor" diye konuştu.

Sabotj olasılığı

Yangın devam ederken, alevler yerleşim yerlerini tehdit etmeye başladı. Bördübet ve Değirmenyanı bölgesinde alevlerin tehdit ettiği 30 ev, görevlilerin uyarısıyla tahliye edildi. Marmaris yangınını söndürme çalışmalarına, Muğla Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki 7 TOMA’nın da katıldığı, 12 takviye TOMA’nın ise söndürme çalışmalarına katılmak üzere çevre illerden yola çıktığı öğrenildi.

Ekiplerin söndürme çalışmaları yoğun şekilde devam ederken, ilk belirlemelere göre, yangının 3rı noktadanı zamanda çıktığı, bu durumun da sabotaj ihtimalini artırdığı öne sürüldü.