• 27 Ocak 2021 08:19
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Merkel: Mutasyon tehlikesi büyüyor, seyahat yasağı gelebilir

Bu haberi dinleyin
27 Ocak 2021 Merkel: Mutasyon tehlikesi büyüyor, seyahat yasağı gelebilir

 

Mutasyona uğramış virüsle mücadele kapsamında birçok ülke seyahat yasaklarını tekrar gündeme aldı. 

Almanya da bu ülkelerden biri oldu. 

Almanya Başbakanı Angela Başbakan Merkel'in, Hristiyan Demokrat Birliği'nin (CDU) bölgesel parlamento grubu liderleri ile yaptığı bir konferansta, "Neden seyahati yasaklayamıyoruz" sorusuyla karşılaştığı da belirtildi.

Merkel'in, mutasyona uğramış virüsün ülkede yayılmasını engellemek için genelinde önlemleri sıkılaştırarak, seyahat yasağı getirmeyi hedeflediği bildirildi.

Alman medyasına yansıyan haberlere göre Başbakan Merkel, İçişleriı Horst Seehofer'e "Hava trafiğini sıfıra indirmek gibi daha sert önlemleri inceleyin. Birkaç alternatif üzerinde çalışın" şeklinde talimat verdi. 

Haberde, Merkel'in "Daha da katı olmalıyız, aksi takdirde 14 gün içinde bulunduğumuz noktaya dönmüş olacağız. Mutasyon nedeniyle diken üstündeyiz. Şu anda açılışlar hakkında konuşamayız. Ancak rakamlara ve salgının seyrine göre önce kreşler ve okullar, sonra mağazalar, sonrasında da restoranlar açılabilir" ifadelerine yer verildi.

Merkel'in talimatı üzerine harekete geçen İçişlerilığının, mutasyonun yayılmasını engellemek için ülkeye girişlerin azami düzeye indirilmesine dair öneriyi Merkel'e sunduğu bildirildi. Başbakan Merkel'in, Hristiyan Demokrat Birliği'nin (CDU) bölgesel parlamento grubu liderleri ile yaptığı bir konferansta, "Neden seyahati yasaklayamıyoruz" sorusuyla karşılaştığı da belirtildi.

İçişleriı Horst Seehofer, özellikle yüksek riskli alanların sınırlarında çok daha sıkı sınır kontrollerinin yapılması gerektiğini belirterek, İsrail'in mutasyonla ilgili uyguladığı hava trafiğini kapatma gibi önlemlerin'da da uygulanabileceğini ve enfeksiyon sayılarının artışını engellemek için her türlü girişime hazırlıklı olduklarını belirtti. Seyahat yasağının mutasyon virüsün en fazla görüldüğü ülkeler için uygulanacağı ve Avrupa ülkelerinin bu konuda ortak hareket etmesi planlanıyor.

Yorumlar

  • Lütfen Bekleyin.

Yorum Yaz