• 13 Nisan 2021 08:36
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Rusya’dan sonra gözler Cumhurbaşkanı’nda

Bu haberi dinleyin
13 Nisan 2021 Rusya’dan sonra gözler Cumhurbaşkanı’nda

Türkiye içinde damlayan tek Pazar konumundaki’nın uçuşları durdurması ile ortaya çıkan durum 2021 yılına kaybı olarak değerlendirilirken gözler Cumhurbaşkanı Tayyip’ın bugün yapacağı toplantıdan sonraki açıklamasına döndü.

Cumhurbaşkanı’ın bugün yapacağı kabine toplantısında artan vakalarına önlem olarakınacak önlemler arasında ile ilgili kararların da olması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı’ın açıklayacağı kararlar arasında Türkiye genelinde tam kapanmanın olacağı, ancak tam kapanmada bölge ve şehirlere göre mi,bazı işyerlerine öre mi olacağı merak ediliyor.

Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada Ramazan’ın ilk haftasından sonraki üç haftada kapanmaya gidilebileceğini üstü kapalı biçimde söylemişti.

Bu arada içde oluşabilecek merkezlerinden Antalya, İzmir, Aydın ve Muğla gibi illerin sıkı bir kapanma yapılabileceği belirtiliyor.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Enfeksiyon Hastalıktan ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, Türkiye'nin önümüzdeki günlerde 'tam kapanma diye tabir edilen kapanmayı yapmasının mümkün olmayacağını, ancak tam kapanmaya yakın geçtiğimiz nisan, mayıs ayındaki gibi kısıtlamalar yapabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Aydın, bugün Türkiye'nin hemen hemen yüzde 80-90'ının kırmızıya döndüğünü, belirterek şunları söyledi:

'Avrupada aşılannı tamamlayan ülkeler, örneğin mayıs ayının ortalarında seyahat konusunda açıklama yapacak. 

Bugünden bakarsak'nin seyahat açıklaması içerisinde Türkiye'nin olma ihtimali çok düşük. 

Türkiye'ye seyahat izni vermeyecek. 

Vermediği zaman siz olarak gelebilirsiniz ama dönüşte 14 gün karantinayaınacaksınız. 

Öyle olunca da gelmezsiniz. 

Turizm penceresinden bakarsak bizim önümüzdeki süreci yönetme adına tüm Türkiye'nin ve bölgelerinin belirli bir rakamıntına inmesi gerekiyor.

Belki aykırı bir öneri gibi gelebilir ama yoğun olan kentler ile beraber,inde yoğun hizmet vereceği İzmir, Aydın, Muğla. Antalya gibi iller bir makro bakışla 4 lü. 5'li il potansiyelinde değerlendirilebilir. Buralarda 10-15 gün. ramazan süresince çok sıkı bir kapanma yapılabilir. Orada rakamlar dip yaptırılabilir. sonra da o bölgelere giriş çıkışlarda HES kodu ve PCR istenebilir. Buna tersten karantina' diyorum. İyi olan bölgeyi koruma adına da karantina yapabilirsiniz.

Belki önümüzdeki günlerde böyle bir akıl tartışılabilir.in yoğun olacağı kentlerde belirli bir başarın elde edilerek onların tersten karantina ile korunması sağlanabilir ve önümüzdeki yaz döneminin avantajı kaybedilmez."