• 13 Mart 2021 22:17
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Sezon açılışı öncesinde vaka artışı alarm veriyor, Avrupa'da 3. dalga konuşuluyor

Bu haberi dinleyin
13 Mart 2021 Sezon açılışı öncesinde vaka artışı alarm veriyor, Avrupa'da 3. dalga konuşuluyor

Avrupa’da ve Türkiye’dekoronavirüs salgınına yönelik alınan önlemler kapsamında getirilen kısıtlamalar yumuşatılmaya hazırlanılırken vaka sayısı artıyor

Türkiye’de vaka sayısı 150 bin testte 15 bine ulaştı.

Böylece ilk vakanın tespit edildiği 10 Mart 2020'den bu yana resmi olarak açıklanan toplam vaka sayısı 2 milyon 866 bin 12'ye çıktı. Can kaybı da 29 bin 421'e yükseldi.

Sağlıkı Fahrettin Koca, “Mutasyonun etkili olduğunu görüyoruz, bulaşıcılığın arttığını söyleyebiliriz” dedi.

İtalya’da 3. kez yeniden tam kapanma 

Koronavirüs enfeksiyon sayılarının hızla artması nedeniyle İtalya üçüncü kez kapanma kararı aldı. İtalya Başbakanı Draghi, ülkenin "yeni bir dalga" ile karşı karşıya olduğunu açıkladı.

İtalya hükümetinin yeniden uygulamaya başladığı kapanma önlemleri pazartesi günü yürürlüğe girecek ve Paskalya tatiline denk gelen 3-5 Nisan tarihleri arasında tüm ülke kırmızı bölge ilan edilecek.

Bugüne kadar ülkenin 20 bölgesinden 6'sı sarı, yalnızca 3'ü kırmızı bölge kategorisindeydi. 15 Mart'tan itibarense sarı bölge kalmayacak.

Gimbe Araştırma Merkezi'nin Başkanı Nino Cartabellotta, perşembe günü yaptığı açıklamada Covid vakalarında son haftalarda gözlenen artışın "üçüncü dalganın başlangıcına" işaret ettiğini söylemişti.

Almanya'da üçüncü dalga

Öte yandan’da hükümet gelen baskılar üzerine seyahatler dışında çeşitli alanlardaki kısıtlamaları gevşetme kararı almışken ülkede salgının üçüncü dalgasının geldiği bildirildi.

Almanya’nınvirüsü salgını ile mücadele ve araştırma birimi Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler, yeni tipvirüs (Kovid-19) salgınında'da üçüncü dalganın başladığını bildirdi.

Wieler, aşılanmaya rağmen koruyucu önlemlerin sıkı şekilde uygulanmasını istedi.

Wieler, Cenevre'deki BM Gazeteciler Cemiyetinde yaptığı açıklamada, "Çok net işaretler var. Üçüncü dalga,'da çoktan başladı." ifadesini kullandı.