• 05 Ağustos 2021 17:53
  • 0
  • 4 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

"Türkiye'nin turizm hedefleri zora düştü"

Bu haberi dinleyin
05 Ağustos 2021 "Türkiye'nin turizm hedefleri zora düştü"

Turizm pandemiden sonra yangınlardan da bir darbe aldı.

Türkiye’delık yılbaşında 34 milyon olarak açıkladığı ziyaretçi sayısı hedefi daha sonra yapılan düzeltmelerle 25 milyona, son olarak 20 milyona, geliri de 20 milyar dolara düşürüldü.

Ancak son yangınlar nedeniyle bunun da gerçekleşemeyeceği belirtiliyor.

Reuters Haber Ajansı, yangınlar nedeniyle Türkiye’nindeki hedeflerinin zora düştüğünü yazdı.Reuters haberinde şöyle deniyor:

Türkiye ekonomisinin temel dinamiklerinden birini oluşturan ancak pandemi nedeniyle hâlâ 2019 rakamlarının çok altında seyreden sektörünü, Muğla ve Antalya gibi önemli destinasyonlarda devam eden yangınlar ve’nin Türkiye’yi karantina listesinde tutmaya devam etme kararıyla daha da zor günler bekliyor.

Özellikle Güney Ege bölgesinde 8 gündür devam eden yangınlar nedeniyle ileriye dönük rezervasyonların iptal olduğu, mevcut turistlerin de erken çıkış yapması nedeniyle otellerin büyük oranda boşaldığı belirtiliyor.

İngiltere’nin Kırmızı Liste kararı

İngiltere’nin Türkiye’ye seyahat sonrası 10 günlük zorunlu karantina uyguladığı ülkeler listesinde tutmaya devam etme kararı ise, en büyük pazarı olan Güney Ege otelleri için yüksek sezonu tamamen kaybetmeleri anlamına gelen ikinci bir darbe oldu.

Rezervasyonlar iptal oldu

Oteller için sıkıntılı bir sürecin başladığını belirten Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Bülent Bülbüloğlu, “Yangınla birlikte ileriye dönük rezervasyonlarımız tamamen iptal oldu diyebilirim. Yeni gelen rezervasyon da hiç yok. Erken çıkışlarla beraber otellerimiz büyük oranda boşaldı. pazarı açılır diye beklentimiz vardı. O da olmayınca sıkıntılı bir süreç başladı” dedi ve ekledi:

“İngiltere Güney Ege otellerini domine eden en büyük pazarımızdı. Bu karardan sonra bu seneyi kaybetmiş olarak görüyoruz. Eylül’de listede bir daha güncelleme olacak ama Eylül’e kadar otelcininakta kalacağını zannetmiyorum.”

İngiltere’nin corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamındaki seyahat listesinde Türkiye yüksek riskli kırmızı listede kalmaya devam etti. Buna göre Türkiye’den’ye seyahat edenler için 10 gün otelde karantinaya girme zorunluluğu listenin bir sonraki güncellemesine kadar devam edecek.

Oteller erken kapanır

İngiliz turistlerin 2,3 ve 4. bant olarak ifade edilen denizden uzak otelleri tercih ettiğini, diğer turistlerin ise bu otelleri tercih etmediğini belirten Bülbüloğlu, bu nedenle özellikle bu otellerin en büyük darbeyi yiyeceğini belirtti.

Bülbüloğlu, “3 ve 4. banttaki oteller muhtemelen bugün yarın kapatırlar. 1. bant dolmadan 2. banttaki oteller dolmuyor. Dolayısıyla bunların da işi zor” dedi.

İngiltere beklentisi gerçekleşmedi 

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca ise’nin kararına işaret ederek, “İngilizlerin en yoğun tercin ettiği yerler, Dalaman, Marmaris. Son birkaç yıldır Antalya da bu pastadan ciddi pay almaya başlamıştı. için çok ciddi dezavantaj çünkü ve’dan sonra en çok turist ağırladığımız üçüncü ülke idi” dedi ve ekledi:

“İngiltere pazarının Ağustos’ta açılacağını düşünüyorduk ama uzadı. Bu pazarda en fazla gelir ettiğimiz yüksek sezonu kaybettik. Eylül’de açılsa bile yaz sezonuna bir faydası olmaz ama kış için golf ve sporine fayda sağlar.”

İngiltere pandemi öncesi 2019 yılında 2.5 milyonun üzerinde turist ile Türkiye’nin en büyük 3. pazarıydı.

20 milyar dolarlık geliri hedefi zora girdi

Öte yandan, bu yıl için hedeflenen 20 milyar dolarlık geliri de tehlikeye girmiş görünüyor.

Bu hedefe ulaşmanın mümkün görünmediğini belirten eskiı Bahattin Yücel, “Turizmlığı ve hükümet yetkililerinin beklentileri ile hayatın gerçekleri arasında taban tabana zıt bir gelişme var… 20 milyar dolar geliri demek 25 milyon kişi gelecek demek. Nerede bu insanlar? Bütün varsayımlar hayal” dedi ve ekledi:

“Pandemiden sonra şimdi de ormanlar yandı. Bu yangınlar turistleri rahatsız eder, gitmezler. Yangın tehlikesi nedeniyle insanlar otellerden çıkarılıyorlar, tahliyelerin turistlerde yarattığı stres var… Marmaris’e doğadan, yeşillikten hoşlananlar geliyordu. Şimdi ormanlarımızı kaybettik. Bu kayıptan sonra Güney Ege’nin toparlanması 5 yıllık bir sürece yayılır. O bölgedeki en önemli etkinliğimiz mavi yolculuktu, kıyıi yapıyorduk. O da bitti.”

Bakan 25 milyon turist 20 milyar gelir demişti

Turizmı Mehmet Nuri hedeflerini 25 milyon turist ve 20 milyar dolar gelir olarak açıklamıştı. 

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu da geçen hafta enflasyon raporu toplantısında bu yıl yaklaşık 20 milyar dolar geliri beklediklerini söylemişti.

Turizm gelirleri ilk çeyrekte 2.5 milyar dolar, ikinci çeyrekte 3 milyar dolar olmak üzere ilk altıda 5.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu hedefe ulaşılması için yılın ikinci yarısında 15 milyar dolara yakın geliri elde edilmesi gerekiyor. Yabancı ziyaretçi sayısı ise ilk altıda 5.7 milyon oldu.