• 21 Eylül 2021 01:31
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

ABD'ye seyahatte aşı zorunluluğu geliyor

Bu haberi dinleyin
21 Eylül 2021 ABD'ye seyahatte aşı zorunluluğu geliyor

 

ABD, Kasımından itibaren ülkeye giriş yapacak yabancı ülke vatandaşlarından tam aşı olunduğuna dair belgenin yanı sıra negatif Covid test sonucu ibraz etmelerini isteyecek.

ABD, Kasımından itibaren ülkeye hava yolu ile giriş yapacak yabancı ülke vatandaşlarına aşı zorunluluğu getirileceğini açıkladı.

Beyaz Saray'ın Covid-19 koordinatörü Jeff Zients, Kasımından itibaren getirilecek aşı zorunluluğu ile yabancı ülke vatandaşlarına yönelik yürürlükteki seyahat kısıtlamalarının gevşetileceğini bildirdi.

Buna göre ABD'ye seyahat etmek isteyen yabancı ülke vatandaşlarının uçağa binmeden önce tamamen aşılandıklarını gösteren belgenin yanı sıra üç gün içinde yapılmış negatif Covid-19 test sonucunu ibraz etmeleri gerekecek. Tam aşı olmuş kişiler karantina uygulamasından muaf tutulacak. Havayolları şirketlerinden, temaslıların takip edilebilmesi için yolcuların iletişim bilgilerini toplamaları istenecek.

Biden yönetimirıca aşılanmamış ABD vatandaşlarına yönelik test uygulamasını da sertleştirmeyi planlıyor. Aşı olmamış vatandaşların ABD'ye girişten önce bir gün içinde ve girişte test yaptırması gerekecek.

Eski Başkan Donald Trump döneminde yürürlüğe sokulan ve Joe Biden döneminde sertleştirilen kurallar gereği aralarında, AB ülkeleri, Çin ve Hindistan'ın da bulunduğu pek çok ülkenin vatandaşlarına seyahat kısıtlamaları uygulanıyor.