• 04 Haziran 2020 12:18
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

İspanya’dan Almanya’ya ‘Neden listede yokuz’ tepkisi

Bu haberi dinleyin
04 Haziran 2020 İspanya’dan Almanya’ya ‘Neden listede yokuz’ tepkisi

 

Almanya’nın 15 hazirandan itibaren seyahat yasağını kaldırdığı ülkeler listesinde Türkiye’nin neden olmadığı tartışılırken, AB üyesi olduğu halde listeye alınmayan’dan da tepki var.

Almanya’da hükümet yurtdışına seyahat yasağı olan ülkeler listesini gözden geçirip aralarında AB üyesi olmadıkları halde, Schengen’e dahil olan İzlanda, İsviçre ve Lihtenştayn’ın da bulunduğu 25 ülkeye yurttaşlarının 15 hazirandan sonra seyahat edebileceğini açıkladı.

İspanya, seyahat yasağının kaldırıldığı listede AB üyesi olmayan ülkeler de bulunmasına karşın kendileri AB üyesi oldukları halde neden listede yer almadıklarını soruyor.

İspanya sektör temsilcileri yayınlanan listeye göreın Avrupa Birliği'nin 26 ülkesinden hariç 25'ine seyahat edebileceklerini,’nın neden listeye dahil edilmediğini soruyor.

Alman buna gerekçe olarak'nın ülkeyle giriş yapacak turistlere 14 gün karantina uygulayacağı açıklaması üzerine listeye alınmadığını, bununla birlikteın 22 Haziran'dan itibaren Balear ve'na seyahat etmeye başlayabileceğini belirtiyor.

Almanya AB üyesi olmadıkları halde İzlanda, İsviçre ve Lihtenştayn’ın listede olmasının ise bu ülkelerin Schengen’e dahil olmasından kaynaklandığını söylüyor.