• 18 Haziran 2021 01:08
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Moskova'da COVID-19 alarmı: Aşı zorunlu, olmayan işten atılacak

Bu haberi dinleyin
18 Haziran 2021 Moskova'da COVID-19 alarmı: Aşı zorunlu, olmayan işten atılacak

Rusya’nın başkenti Moskova'da COVID-19 salgını beklenmedik bir şekilde kötüleşti. 

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, “Şu anda Moskova’da geçen yıl uğraştığımız Çin’den gelen virüs yerine daha agresif ve hızlı yayılan bir mutasyonla karşı karşıyayız.” dedi.

Sobyanin, Rus yetkililerle video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği toplantıda, Moskova’da 18 Haziran’da 9 bin günlük yeni vakanın tespit edilebileceğini belirterek, “Moskova'daki salgın durumu hızla kötüleşiyor. Moskovalıların yüzde 60'ından fazlasının halihazırda hastalığı geçirmiş veya aşılı olması nedeniyle bu beklenmeyen bir durum. Vakalarda artış yerine düşüş bekleniyordu” dedi.

Önlemler sertleştirilecek

Moskova’da salgına karşı önlemlerin sertleştirilebileceğini anlatan Sobyanin, “Sert önlemler için bazı kararlar almaya çok yakınız. Şehirdeki hastanelerin yatak kapasitelerini artırmamıza rağmen, bu kapasitelerin de bir sınırı var. Şu anda hizmet ve ulaştırma sektörlerinde çalışanları aşılamak ana hedefimiz.” şeklinde konuştu.

Rusyavirüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezinden yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte vaka sayısı 14 bin 57 artarak 5 milyon 264 bin 47'ye, ölenlerin sayısı ise 416 artışla 127 bin 992'ye yükseldi.

Başkent Moskova’da ise son 24 saatte 6 bin 195 yeni COVID-19 vakası tespit edilirken, 1854 kişi hastaneye kaldırıldı.

Aşı zorunlu, olmayan işten atılacak

Bu arada Moskova’da artan vakalar üzerine aşılamanın yaygınlaştırılması için önemli bir adım atıldı. İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) ve belediyenin, bazı alanlarda çalışanların yüzde 60’ının aşılanmasının zorunlu hale getirilmesi kararı aldığı bildirildi.

Buna göre hizmet sektöründe çalışanların yüzde 60'ı ilk aşıyı 15 temmuza, ikinci aşıyı da 15 ağustosa kadar olmak zorunda.

Zorunlu aşı, ticaret, toplu yemek, ulaşım, bankalar, kuaför salonları, okullar, hastaneler, postaneler, tiyatrolar, sinemalar ve tüm kamu çalışanlarını kapsayacak.

Yüzde 60 oranında çalışan'da kayıtlı üç aşıdan birini seçebilecek.

Çalışanlar aşılamayı reddederse, işten ücretsiz olarak uzaklaştırılacak.