• 03 Haziran 2020 00:43
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Rusya’da turizme 61 milyar rublelik destek paketi hazırlanıyor

Bu haberi dinleyin
03 Haziran 2020 Rusya’da turizme 61 milyar rublelik destek paketi hazırlanıyor

Rusya Başbakanı Mikhail Mişustin, 'Salgın sonrası ulusal ekonomiyi yeniden ayağa kaldırma planı' kapsamında turizm sektörünün bütün kesimlerini kapsayan bir destek paketi hazırlıyor.

Mişustin'in Putin'e sunacağı planın turizm bölümünde sektörün konaklama, seyahatleri, iç turizm ve diğer alanlarına yönelik toplam 61.5 milyar rublelik, (870 milyon dolar) destek öngörülüyor.

İncomingcilere destek

Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) web sitesinde yer alan hab.erke göre

Mişustin'in sunduğu ekonomik önlem planının turizm bölümünde,'ya dönük incoming turizmini canlandırmak için 1.5 milyar ruble (22 milyon dolar) harcanması planlanıyor. Söz konusu miktarda paranın, 2021 için de kullanılması planlanıyor.

Konaklamaya 6.7 milyar Ruble

Rusya, ülkedeki konaklama sektörünü desteklemek için ise iki adım atmayı planlıyor. Bunlardan biri, konaklama sektörünün kullandığınin faizlerinin yüzde 50'sinin devlet tarafından ödenmesi, diğeri ise eskilerin ötelenmesi. Temmuz-aralık dönemi için planlanan bu desteğin miktarı ise 6.7 milyar ruble (67 milyon dolar) olacak.

İç turizm 7.7 milyar Ruble

Üçüncüsü ise yurt içinde faaliyet gösteren veya ülkeye yurt dışından turist getiren tur operatörleri ile yeni destinasyonların ve çocuk turizminin desteklenmesi. Bu amaçla, 7.7 milyar ruble (77 milyon dolar)harcanması planlanıyor.

Alt yapıya 10.4 milyar Ruble 

Dördüncü olarak ülkede turizm alt yapısının 'sistematik gelişimine' yatırım yapılacak. Bu amaçla 2020'de 10.4 milyar ruble (151 milyon dolar) harcanması planlanıyor. Bu miktar 2021 yılında 25.3 milyar rubleye (367 milyon dolar) yükselecek.

Tüketici haklarını korumaya 500 milyon Ruble

2021 yılının ocak ayında, turizm hizmetlerinde tüketicilerin haklarının korunması için 500 milyon Ruble (7.2 milyon dolar) harcanacak.

Turizmi koruma planında ayrıca 'Güvenli Seyahat Sistemi' kurmayı da hedefliyor. Bununla ilgili bütçe henüz belirlenmedi. Ancak bu sistem kesinlikle hayata geçirilecek.