• 15 Haziran 2020 22:25
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Turizm kredileri arttı, batık azaldı, hem de kriz ortamında, peki bu nasıl oldu

Bu haberi dinleyin
15 Haziran 2020 Turizm kredileri arttı, batık azaldı, hem de kriz ortamında, peki bu nasıl oldu

Dünyada ve Türkiye’de turizm en ağır darbeyi yediğivirüs salgınının etkileri ölçülmeye çalışılırken Türkiye’de turizmlerinde ilginç bir durum yaşanıyor.

Kriz ortamında turizmleri arttı takibe alınan (Batık) oranı azaldı.

Kısa adı BDDK olman Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu verilerine görevirüs salgınının olmadığı geçen yılın nisan ayında bankaların turizme kullandırdığı miktarı 88 milyar iken bu yıl, salgınının yaşandığı dönemde nisan ayında bu rakam 109 milyar olarak gerçekleşti. Buna göre miktarı 21 milyar TL arttı.

Bu dönemde takipteki oran geçen yıl yüzde 9.41 iken bu oranvirüs salgını döneminde yüzde 7.77’ye düştü

Peki bu nasıl oldu?

Bankalar işletmelerin vadesi gelen borçlarını üç ay içinde ödememeleri durumunda takip işlemi başlatıyor, bunu bankacılık literatüründeki deyimi ile ‘Takibe alınanler’, kamuoyunda ‘Batık’ olarak bilinen statüye alıyordu.

Süre uzatıldı

Koronavirüs salgını üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip’ın açıkladığı 18 maddelik önlemler paketi arasında bankaların ödenmeyenleri takibe alma süresini üç aydan altı aya çıkarılması da yer aldı.

Bu yılı kurtardı ya sonra

Bu durumda olağan koşullarda şimdi takibe alınmış batık durumuna düşmüş olması gerekenler orada görünmüyor.

Bu durumu değerlendiren bir bankacınedeniyle alınan o kararın yerinde ve doğru olduğunu, firmaların bu yılı icralık olmadan atlatmasını sağlayacağını, ancak bunun geçici olduğunu altı ay sonra bankaların alacaklarını tahsil etmek isteyeceklerini. Sektörün ise aylardır zaten iş yapmadığı için ödeme olanağı bulunmadığını, dolayısıyla ertelenen batık borçtan dolayı icra işlemlerinin zincirleme yaşanacağını söyledi.

Turizme kullandırılan ve batık oranının yıllık gelişimi