• 17 Mart 2021 09:58
  • 0
  • 4 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

“Rus konuklarımıza bütün bölgelerimizi tanıtmayı hedefliyoruz”

Bu haberi dinleyin
17 Mart 2021 “Rus konuklarımıza bütün bölgelerimizi tanıtmayı hedefliyoruz”

Kültür ve Yardımcısı Nadirpaslan, “Özellikle Karadeniz kıyıları ve Doğu bölgelerimiz gibi Türkiye’nin henüz Rus misafirlerimizce yeterince tanınmayan destinasyonlarının tanıtılması konusundaki çalışmalara önem veriyoruz” dedi,

Moskova MITT Fuarının açılış gününde gerekleştirilen iki ülke arasında karşılıklı olarak turistlerin yaşadığı sorunları çözüme kavuşturmak amaçlı Türkiye-Rusya Güvenliğit Çalışma Grubu Toplantısına sektör temsilcileriyle katılan Nadirpaslan toplantıdan sonra  Sputnik’e yaptığı açıklamada Türkiye-Rusyaini değerlendirdi.

Güvenli Programı ile Türkiye’nin 2021 yılında daha fazla Rus turist ağırlamaya hazır olduğunu belirtenpaslan şunkarı söyledi:

İyi ilişkilere sahip iki ülke

“Turizmde özellikle güvenliğe son derece önem veren bir ülkeyiz. Türkiye’ye gelen her bir kişinin güvenliğini en üst düzeyde sağlıyoruz.

Türkiye ile son derece iyi ilişkilere sahip olan ve karşılıklı hareketlerinde büyük etkileşimde bulunan iki ülkedir.

Dünyayı etkisitınaanvirüs salgını öncesinde, 2019 yılında 7 milyonu aşan Rus misafiri ağırladık. Elbette bu sayılar 2020 yılında salgın tedbirleri nedeniyle düştü ama buna rağmen ülkemizi ziyaret eden misafirlerimiz arasında birinci sırada yerdılar. Bu yıl da Rus misafirlerimizi ‘Güvenli Programımız’ kapsamında ağırlamaya hazırız.

‘Güvenlisı’

Hijyen ve sağlıkanında 18 farklı uluslararası değerlendirme kuruluşunca 166 farklı kriter esasınarak yapılan denetlenmeler neticesinde gereklilikleri karşılayan konaklama tesislerimiz ‘Güvenlisı’maya hak kazandılar. Türkiye genelinde 3 Mart 2021 tarihi itibarıyla 3 bin 194 konaklama tesisi ‘Güvenlisı’ ile hizmet veriyor. Salgın tedbirleri sayesinde dahil 97 ülkeyle uçuşları sürdürmekteyiz. Rus misafirlerimizi rahatlıkla ağırlayabilmek üzere uçuşa kapalı şehirlerle ilgili belirsizliği de en kısa sürede gidermeyi arzu ediyoruz.

Vize kolaylığı

Rusya ile Türkiye arasında 2019 yılında varılan vize serbestisi çerçevesinde de hizmet ve hususi pasaport sahiplerine yönelik vize muafiyeti uygulaması başlamıştı. Bu uygulama ile hizmet pasaportu hamilleri her 180 günde 90 günü aşmamak şartıyla 30 günlük süreyle vizeden muaf olmaktadır. 2020 yılında’dan Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı 2,1 milyonu aştı. Bu vize serbestisinin iki ülke arasındaki ilişkilerini güçlendirmesinin yanı sıra ekonomik girdi sağlayacak pek çok diğerana da katkı vereceği inancındayım.

Rus konukları bütün bölgelerde görmek istiyoruz

Amacımız hem tanıtımda hem de kalkınmada sürdürülebilir bir sisteme sahip olmaktır. Bu çerçevede, hareketlerinin yeni ürünlerle çeşitlendirilmesi konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Özellikle Karadeniz kıyıları ve Doğu bölgelerimiz gibi Türkiye’nin henüz Rus misafirlerimizce yeterince tanınmayan destinasyonlarının tanıtılması konusundaki çalışmalara önem veriyoruz. Bizler bu tanıtımı yaparken insanlara birebir ulaşma, kalplerine dokunma, onların isteklerini anlayarak bunu yeni bir ürününe dönüştürme çabasındayız.

Turist koruma destek sigortası

Güvenlisı’nın yanı sıra ülkemizde misafir ettiğimiz konuklarımızın daha keyifli ve güvenli bir tatil geçirebilmeleri için Kovid-19 teminatlı Turist Koruma Destek Sigortası uygulamasını da başlattık. Bu poliçe ile Kovid-19 hastalığı kesin tanısı nedeniyle hastanede tedavi gören kişilerin hastanede yattığı süre boyunca tedavi masrafları ödeniyor ve poliçe 30 günlük bir süreyi kapsıyor.

Türkiye-Rusya Güvenliğit Çalışma Grubu

İki ülke arasında karşılıklı olarak turistlerin yaşadığı sorunları çözüme kavuşturmak amacıyla, Türkiye-Rusya Güvenliğit Çalışma Grubu Toplantılarını da düzenli olarak yapıyoruz. ‘Türk-Rus Misafirperverlik Forumu’ bünyesinde 12 Nisan 2018 tarihinde, Antalya ‘Türk-Rus Turist Hakları ve Güvenliğit Çalışma Grubu V. Toplantısı’ düzenleyerek turist haklarının korunması bakımından hava yolu şirketlerinin iflası durumunda yükümlülüklerin yerine getirilmesi için sigorta veya teminat sistemleri hakkında bilgi paylaşımı gerçekleştirdik. Düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz bu toplantılar ile ülkemizde misafir ettiğimiz konuklarımızın sıkıntılarını en aza indirmeyi amaçlıyoruz. Önümüzdeki dönemde yapılacaklara bir yol haritası teşkil etmesi için ise iki ülke arasında ortak eylem programı hazırlanması ülkelerimiz arasındaki ilişkileri güçlendireceği gibi ekonomik bir güç olande karşılaşılan sorunların en aza indirilmesinde de büyük rol oynayacağını düşünüyorum.”