• 29 Ocak 2019 11:57
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Kür öldü, yaşasın wellness! (2)

Bu yazıyı dinleyin
Mehmet Han Ergüven 29 Ocak 2019 Kür öldü, yaşasın wellness! (2)

 

Wellness akımının hızlı gelişimine karşı duramayan Alman Kaplıcalar Derneği (AKD – Deutscher Heilbäderverband) çok akıllı bir uygulama başlatmış. Wellness’ı kür programına uyarlamış, Alman hassasiyetini ve sistemini de yine başarılı bir şekilde uygulayarak bir standardizasyon geliştirmiş.
 
Bu uygulamaya kür merkezlerindeki wellness’ı ifade eden bir isim verilmiş: “Kür’de Wellness”. Kür’de wellness uygulamasında kür merkezlerine bir sertifika veriliyor. Bu sertifika neleri içeriyor?
 
Gelin bunlara AKD’nin web sayfasında birlikte bakalım… 
 
Kür’de Wellness Sertifikası’nın arkasında, insanın kendini iyi hissetmesi için sunulan harika hizmetler bulunuyor. 
 
“Gevşeyin, derin nefes alın, kendinizi şımartın”  anlayışını benimsemiş Kür’de Wellness. Sertifika, wellness uygulamalarında ve seyahatlerinde bir kalite sembolü durumunda. Ayrıca çok yüksek sayıya ulaşan wellness uygulamaları konusunda da yol gösterici oluyor.
 
Çünkü son yıllarda saman banyosundan yeşil çay banyosuna, yılanlar ile masajdan çikolata masajına, Kneipp uygulamalarından Ayurveda’ya kadar küreselleşen birçok uygulama Almanya’da da sunuluyor. 
 
Kür’de wellness, bütüncül sağlık ve günlük yaşamdan biraz da olsa uzaklaşmak anlamlarını içeriyor. Çünkü insan sağlığını artırmak için günlük yaşamın koşturmacasında yeteri kadar zaman ve fırsat bulamayabiliyor. Sporun yanı sıra sağlıklı beslenme de bu uygulamaya dahil. Kür’de Wellness, beden ve zihni şımartırken, kişinin kendi dengesini bulması anlamına da geliyor. Burada tıp ve terapi, doğa ve kültür, hareket ve rahatlamanın yanı sıra iletişim ve deneyim de aynı derecede önemli kabul ediliyor.
 
AKD’nin belirlediği on kalite kriterinin tümünü karşılayan kür merkezlerine, yine AKD tarafından Kür’de Wellness® kalite mührü veriliyor.  Bu kriterler şöyle sıralanıyor:
 
Bütüncül tıbbi ve terapötik yetkinlik
 
Devletin onayladığı kalite özellikleri: Toprağın, denizin, iklimin sunduğu doğal ilaçlar yanında Sebastian Kneipp'e göre fizyoterapi
 
Kaplıca kültürünün uygulamaları
 
Yüksek hizmet ve servis kalitesi
 
Turizmin sağlık merkezleri olarak kür merkezlerinin altyapısı
 
Maksimum kişisel tasarım seçenekleri
 
Sofistike bir kür ortamında kültürel seçenekler
 
Çekici bir manzara ve çevre
 
Sosyal iletişim ve iletişim için seçenekler
 
Olumlu yaşam ve deneyim, duygusallık ve zevk, eğlence ve yaşam tarzı
 
AKD’nin Kür’de Wellness girişimi bir markalaşma süreci olarak da görülebilir.
 
AKD, aşağıdaki sloganı ve logoyu geliştirmiş ve aynı zamanda kalite kriterlerini belirlemiş. Almanca konuşulan coğrafyada 2000’li yılların başında yaşanan tartışmaların Türkiye’de henüz başlamadığı söylenebilir.
 
Türkiye’de, Almanya’da olduğu gibi, istenilen düzeyde bir kür kültürü henüz yaygınlaşmadığı için “Kür’de Wellness” ancak gelecek yıllarda karşımıza çıkacak gibi görünüyor…