• 10 Aralık 2015 14:28
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Ruslar ağır bedel öder!

Bu yazıyı dinleyin
Refet Kayakıran 10 Aralık 2015 Ruslar ağır bedel öder!
 
1980 sonlarında Laleli’den Rusya’ya bavul bavul giyim taşıyan Nataşa’yı, ‘’Gel hadi seni Antalya’ya götüreyim’’ diyen penyeci Ahmet’e, Antalya’daki Alman dolu otel hemen 50 Mark yerine 50 Dolar demiş o da ödeyivermişti peşin peşin…
 
Derken yüzlerle, binlerle gelmeye başlayan Ruslara Oteller DM=Dolar diyerek 50 Marklık Oteli 50 dolara veya 75 Marka hiç sorunsuz satmaya başlamıştı. Üstelik öyle çekti, krediydi filan yok… Çantada gelen nakit dolar avanslar, otellerde; ‘’ abi bir valiz doları getirdi koydu, 3 aylığına 20 odayı kapattı gitti’’, gibi envai çeşitte efsanelerle kulaktan kulağa dolaşmaktaydı.
 
İş, milyon boyutuna geldiğinde ve Türkiyeli Tur Operatörleri Moskova’da iyice dümene geçtiğinde, pazarlıklar kızıştı. Otellere, ‘’Avrupayla aynı fiyat isterüz’’ baskıları arttı… Oteller, ‘’ama kardeşim siz son an karar veriyorsunuz, Avrupalılar taa 1 yıl önceden alıyorlar, aynı fiyat nasıl olur’’ diye direniyorlardı.
 
Yaaa öyle mi deyip 2003 yılı Ocak ayında Moskova’da ilk kez erken rezervasyon indirimli Avrupayla aynı ayara gelen fiyatlar piyasaya sunuldu (naçizane, ilk olarak bendenizin projesi ve sunumuyla).
 
O günden sonra Ruslar da Avrupalılar gibi erken rezervasyon indirimli fiyatla %30-40 daha ucuz almaya ve erken karar vermeye yavaş yavaş başladılar… (Ve bunun devamında Türkiye’de de tatilcilere erken rezervasyon indirimlerinin başlatılması ilginçtir.)
 
Fakat bu durum Avrupalı Dev Tur Operatörlerini rahatsız etmeye başladı. Zaten Helga, kocası Hansın plajda, restoranda, barda Nataşagillere bakmasından bezmiş ve Rus olmayan otel istemeye başlamışken, Alman Tur Operatörleri otellere baskıyı arttırdılar. ‘’Ya biz, ya Ruslar’’ demeye başladılar ve o hızla Kemer’i tahliye bile ettiler.  Kemer bir Kemerova’ya döndü son yıllarda.
 
Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği bugünlere… 
 
Rusların 2016 da Antalya’ya gelmemesinden en çok kim hoşnut sizce? Şu anda yılbaşına kadar sürecek kesintisiz partilerle Almanya’da ve dahi İngiltere, Hollanda’da kimler şampanya patlatıp bu durumu kutluyor? (Antalya’ya gelen 10 milyon turistin ilk 4 ülkesi Ruslarla birlikte bu ülkelerdir)
 
Avrupalı tüm Tur Operatörleri, Ruslardan boşalan 3.5 milyonluk Antalya yatağını pek de ehven fiyatla doldurmak için ne büyük mutluluk içindedir bir bilseniz…
 
E peki gelelim 2017 ye… Rusyayla yeniden öpüştük barıştık…
 
İnşallah.
 
2017 de ne fiyat verir sizce Antalya Otelleri Ruslara?
 
Başlıkta yazılı…
 
Tekrar geri geldiklerinde çok ağır bir bedel ödeyecektir Ruslar Antalya’da…
 
Kusura bakmasınlar, farkı Putin’e ödetsinler!