• 06 Şubat 2012 08:40
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Haydarpaşa garı..

Bu yazıyı dinleyin
Nazmi Kozak 06 Şubat 2012 Haydarpaşa garı..

 

Türkiye çelişkileriyle dünyanın nadide örnek ülkelerinden biri!..

Birbiriyle tezat oluşturan, olaylar, görüşler, projeler.. Ne ararsan var.

Bekliyorduk, duyuyorduk.. En sonunda birkaç gün önce netleşti.. Haydarpaşa Garı ve çevresi birtakım yatırımlar için ayrılmış..

Haydarpaşa Garı, II. Abdülhamit döneminin bir eseri. Bağdat ve Hicaz demiryollarının başlangıç noktası..

Sultan Abdülhamit’in muhteşem demiryolu atılımının simgesi..

İstanbul’u Anadolu’ya, 100 yıl öncesinin ülke topraklarına; Bağdat’a, Şam’a, Medine’ye bağlayan demiryollarının başlangıcı.. 

Koca bir imparatorluğun tanıdığı..

Çok önemli bir simge..

Haydarpaşa’nın tren garı olarak bu “bağlayıcılık-birliktelik” işlevinden çıkarılması; aynı zamanda, İstanbul’un da Anadolu’dan “manen” koparılması demek de oluyor!..

Bu binanın böylesine bir simgesel anlamları da var..

Çelişkiler ülkesi dedik ya yukarıda..

Haydarpaşa Garı için de çok doğru bu görüş..

Zira daha dün, buradan İstanbul’a ayak basanlar, Haydarpaşa Garı önündeki merdivenlerden İstanbul’a, Boğaz’a, muhteşem camilere, binalara, Topkapı Sarayı’na bakanlar; İstanbul ile ilk kez Garı’nın merdivenlerinden tanışanlar, bugün burayı ve çevresini ticari bir alana çeviriyorlar.

1980’lerin hemen başındaki “arabesk filmleri” diye tabir edilen filmlerin pek çoğunda bir sahne vardır ya.. İstanbul’a Haydarpaşa Garı’nın merdivenlerinden İstanbul’a bakan baş oğlan “Bizans seni yeneceğim” der.

Çok değil 30 yıl içerisinde bu dilek gerçekleşmiş, ötesine bile geçilmiştir.

Haydarpaşa, İstanbul’un son kalelerinden biri idi..

Trenle İstanbul’a ilk kez gelen herkesin yaşadığı tuhaf duyguların zirveye ulaştığı bir yerdir Haydarpaşa.

Garın merdivenlerinden İstanbul’a bakarken; bazısında bir korku, bazında bir heyecan, bazılarında ise yeni bir yaşama başlıyor olmanın getirdiği bir mutluluk uyanır.

Çocuklar annelerinin ellerini daha sıkı tutarlar, eşler birbirlerine bedenen ve manen daha yakınlaşırlar, gençlerin gözleri parlar, yaşlılar bu Dünya başkentine daha bir gururla bakarlar… 

Haydarpaşa Garı bütün bunlara 110 yıldır tanıklık etmektedir. Gar’ın aşınmış merdivenleri nice özel yaşamın girdaplarına; mutluluğa, acıya, trajediye, kavuşmaya, aşka tanıklık etmiştir.

Bilinmez..

Satılan yalnızca bir tren garı değildir; anılarımızdır, sevinçlerimizdir, mutluluklarımızdır, umutlarımızdır… Geleceğimizdir..