• 06 Nisan 2020 03:57
  • 0
  • 6 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Turizm ve seyahat acentelerinin geleceği-1 yeni dünya düzeni nereye

Bu yazıyı dinleyin
Bahattin Yücel 06 Nisan 2020 Turizm ve seyahat acentelerinin geleceği-1 yeni dünya düzeni nereye

 

Corona; bilim ve teknolojinin bu aşamada insan yaşamını kurtarmakta yetersiz kaldığını gösterdi.
 
Virüsün salgına yol açması, öldürücü etkileri ve iyileştirme yöntemlerini kuşkusuz bilim insanları belirleyecektir. Ancak salgının neden olacağı sosyo-ekonomik sorunların en aza indirilmesi ve -en önemlisi- alınacak önlemlerin hayata geçirilmesi, siyasetin sorumluluk alanına girer. 
 
Türkiye Salgını başlangıcından günümüze kadar bu süreci iyi yönetemedi. İktidarın topluma yeterince  güven verdiği söylenemez. Güvensizlik salt bize özgü bir durum değil. Özellikle  İtalya ve İspanya’da kayıplar arttıkça, AB’ye  karşı yükselen tepkiler gözlerden kaçmıyor. Son yılların moda söylemiyle; “Yeni Dünya Düzeni” bir virüse yenik düştü diyebiliriz. 
 
Ancak sorun salt bir  yenilgiyle açıklanacak kadar basit de değil. “Mars’ı ele geçirmeye hazırlanan, mili saniyelik sürelerde milyonlarca işlemi göz açıp kapayıncaya kadar gerçekleştiren, yapay zekanın yönettiği kameralarla Orwell’i şaşırtacak ölçülerde, insanların her anını izleyen, yüz milyonların evlerine filmlerdeki gibi gerçek savaş sahneleri getiren sistem, çaresizlik içinde kıvranıyor. 
 
Küreselleşme çıkmazda
 
Corona Virüsü  tek başına “küreselleşme” adıyla yaratılan ve başarı hikayeleriyle kitlelere benimsetilen, Yeni Dünya Düzeninin kırılganlığını açığa çıkardı diyebiliriz. 
 
Dünyanın en büyük ekonomik ve askeri gücü olan ABD’de, salgının yol açtığı  küçülmenin boyutu şu anda % 30 olarak açıklanıyor. Krizin süresini kestirmek bu aşamada söz konusu olmasa da, ABD ekonomisindeki daralmanın Dünyayı hayli olumsuz etkileyeceği ortada. 
 
Dünyanın en büyük tedarikçileri arasında yer alan  Çin’in, krizin ilk aşamasında  uğradığı 500 milyar doları aşan parasal kayıpları, piyasalardaki kötümserliği arttırıyor. 
 
Uluslararası hava,deniz ve kara ulaşımın büyük ölçüde durması yüzünden, kısa süre öncesine kadar 100 Doların üzerine çıkması beklenen petrol fiyatlarının, 20 Dolar düzeyine inmesi, Ortadoğu ve Rusya ekonomilerini vuryor. 
 
Benzer durum AB ülkelerinin ekonomileri için de geçerli..
 
Üretimi düşen, salgın yüzünden büyük kayıplar veren AB, Brexit’in ardından  sağlıkta ve ekonomide daha büyük krizlere girebileceğinin işaretlerini veriyor. Birliğin Almanya-Fransa ekseninde yeni bir yapılanma modelini denemesi ya da orta vadede siyasal çözülme sürecine girmesi şaşırtıcı olmayacaktır.
 
Ekonomilerini ayakta tutabilmek için maddi kayıplara uğrayan yurttaşlarına, yüz milyarlarca Avro kaynak ayıran -başta Almanya ve Fransa- AB ülkelerinin, bu açığı kapatmalarının uzun zaman alacağı varsayılıyor.
 
 
Krizin en fazla etkileyeceği sektör
 
Dünya’da yolcu ve kargo taşımacılığında kullanılanların yüzde doksanını oluşturan, 18 bin uçak yere indirildi. Havaalanlarında bekletiliyor. Kargo taşımacılığında kullanılan 2 bin uçak dışında, iç ve dış hatlarda taşımanın neredeyse tümüyle durduğunu da aklımızdan çıkarmamalıyız.
 
Yukarıda özetlenen gelişmeler; genelde turizm sektörü, özelde seyahat acentelerinin bugüne kadar  karşılaşmadıkları türden, küresel ölçekte çok büyük bir krize sürüklendiklerini gösteriyor. Büyük olasılıkla ilk ve en fazla etkilenen kesimler onlar olacak.
 
Çözüm var mı?
 
Kuşkusuz her sorun gibi bu salgının olumsuz etkilerinin en az zararla atlatılmasını sağlayabilecek önlemler çözümü kolaylaştıracaktır. 
 
Türkiye’de; Turizm Sektörü özelinde çözüme ilişkin önerileri sıralamadan önce farklı konumlardaki ülkelerin aldıkları önlemlere kısaca göz atmakta yarar var. 
 
Almanya Örneği
 
Turizm sektörünün 2018 yılına ilişkin  (WTTC) verilerine göre  Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın % 8,6'sını oluşturduğu ve yaklaşık 300 milyar dolar büyüklüğe eriştiği Almanya’da, turizm sektörüne dönük destekler sırayla hayata geçiriliyor.
 
Almanya açıkça tanımlanmasa da “sosyal piyasa ekonomisi” anlayışıyla yönetiliyor. Merkel Hükumeti, kısa süre önce bu krizin öncesinde Thomas Cook’un iflasıyla zor duruma düşen Charter Hv.Yolu Condor’a, yeni ortak bulana kadar dayanabilmesini sağlamak amacıyla, 380 Milyon Avro kaynak sağlamıştı. 
 
Merkel; Corona Salgının ardından uluslararası piyasalarda etkili olan Tur Operatörlerine de kaynak aktarılacağını açıkladı. Bu yeni kaynağın tüketicilere ve Almanya dışındaki ülkelerde, konaklama tesislerine yapılan ön ödemeleri karşılamak amacıyla aktarıldığı açıklandı.
 
Almanya “ pazar büyüklüğünden” kaynaklanan satın alma gücünün etkisiyle, oyun kurucu konumunda ve kitle turizmi alanında, Dünya’daki referans ülkelerin başında geliyor. 
 
Almanlar turizmde kendi dışındaki ülkelerin pazar paylarını satın alarak kurmaya çalıştığı hakimiyetin, gelişen digital teknoloji karşısında yenilgiye uğramasına kısa süre önce yakından tanık olmuştu. Corona Salgını karşısındaki tutumu kamu yönetimi açısından dünyada uygulanan kuralların, yeniden belirlenmesine yol açacağa benziyor.
 
Gelecek yazıda sektöre ilişkin olası gelişmeleri ve Türkiye’de Bakanlığın tutumunu irdelemeye çalışacağım.