• 21 Ocak 2020 22:07
  • 0
  • 4 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Hani herşey güzel olacaktı ?

Bu yazıyı dinleyin
Yavuz Ataç 21 Ocak 2020 Hani herşey güzel olacaktı ?
 
Dünyanın önemli turizm fuarları arasında yer alan Utrecht Turizm Fuarına gelen ziyaretçiler Türkiye salonu hakkında neler konuşuyor bilmiyorum? Ancak yorgun gözlerin bırakmış olduğu izlenim, İstanbul’da dolaşan Arap turistler misali “Ben memnun” diyor. Yalnız bunun sebebi fuar mı yoksa Amsterdam’ın gece hayatı mı sormayın.
 
Oysa bu konuda benim görüşüm çok net. Eğer bu şekilde devam edecekse artık işin otelcilerimizle birlikte seyahat acentelerimize bırakılmasının daha faydalı olacağını düşünüyorum.
 
Siyasetin bulaştığı her alanda olduğu gibi, sektörü çok iyi bilen ve konulara hakim bir kişinin Turizm bakanı olması bile hiç bir şeyi değiştirmiyor. Tek bildiği işin turizmcilik olduğunu söyleyen Bakanımızın fuar salonunun görüntü ve düzeninden memnun kaldığını hiç sanmıyorum. 
 
Fuarı gezerken kimlerden bilgi alındı bilmiyorum. Hollanda Kültür ve Tanıtma Müşavirinin salonda olmadığını duydum. Tanıtma Genel Müdürlüğünün pazar hakkında hazırlamış olduğu geçmiş sene raporlarına göz atıldığında. Uçakla paket tur sıralamasında ülkemizin bir zamanlar İspanya ve Yunanistan önünde yer aldığını görülecektir. 
 
Son yılların verilerine bakınca, bırakın İspanya’yı artık Yunanistan’ın bile Türkiye’nin önüne geçmiş olduğunu görmekteyiz. Daha da ilginç olanı ise yakın bir zamanda Fas’ın bile bizim sayılara yaklaşacağı söyleniyor!
 
Bunu söyleyen kişi ne şu göbeğini kaşıyan adamlardan birisi, ne eli götünün üstünde dolaşan versiyonu.. İnce bıyıklarına bakıp bir siyasi gruba yakınlaştırabilirsiniz ama bana sorarsanız daha çok meşhur bir Türk sinama jönüne benziyor. Ama bahsetmiş olduğu Hollanda pazarı rakamlarının üç aşağı beş yukarı doğru olduğu söyleyebilirim. Yani öyle kulaktan dolma bilgiler değil.
 
Amsterdam, Cafe Luxemburg’da barın kenarında “Avrupa pazarını yönlendiren büyük bir tur operatörünün iflasına rağmen geçen sene ülkemize 50 milyonun üzerimde turist geldi. Hollanda pazarı ise yüzde 11 oranında bir artış gerçekleştirmiştir. 2020 yaz sezonuna yönelik Türkiye satışlarda ise şimdiden yüzde 10 civarında bir yükseliş söz konusudur” dedi.
 
İşi bilen turizmciler belki kızacaklar ama şu 50 milyon turist konusunda otellerimizde konaklama yapmış. Iraklı, Suriyeli, Gürcistan, İranlı veya Bulgaristan vatandaşı konusunu açmadım!
 
Çünkü laf arasında söylemiş olduğu şu satırlarsa daha önemliydi. Antalya şehir merkezindeki “Her şey dahil” hizmeti veren beş yıldızlı otelleri geçin. Kaleiçi’ndeki özel belgeli konaklama tesislerinin bile bulaşmış olduğu uygulama ile Akdeniz destinasyonun Mısır, Tunus ve Fas. İzmir, Bodrum ve Dalaman bölgelerinin ise Hırvatistan ve Yunanistan ile rekabet edebilir mi, araştırılması gerekir” diyerek. Belki önümüzdeki üç beş yıl değil ama beş yıl sonrası mutlaka bu gerçekle karşılaşacağız diyor.
 
Hoppala. Nerden çıktı şimdi bu? Hani her şey güzel olacaktı? diye söylendikten sonra kolumu çekerek beni kenara alan bir medya duayeni. Nasıl yani Avrupalı tatil için Türkiye yerine Fas’ı mı tercih edecek. Yahu Avrupa’da yaşayan Faslı’lar bugün tatil tercihini kendi ülkeleri yerine Türkiye’den yana kullanıyor dedi.
 
Özellikle son yıllarda otelcilerimiz bile Almanya, Hollanda ve Belçika pazarlarından gelen gurbetçilerin yanı sıra ‘Doğu Afrika’ kökenli turistlerde ciddi artış gözlemlediklerini söylüyor. Bilen de bilmeyen de konuşuyor, adamın ağızı çuval değil ki büzesin.
 
Her şey dahil destekli deniz-kum-güneş tatiliyle karşılaştırırsak mutlak büyük fark atarız. Yalnız unutmayalım ki, biz İstanbul’dan sonra ikinci bir şehir destinasyonu yaratamazken. Fas’ın Marakeş, Kazablanka ve Rabat’tan önceki başkenti Fes gibi, Avrupa’nın farklı ülkelerinden ziyaret edilen üç önemli şehir destinasyonu var!
 
Size şunu sormak istiyorum. Antalya’daki 5 yıldızlı şehir otellerini bırakın. Artık Kaleiçi’ndeki özel belgeli tesislerinin bile bulaşmış olduğu “Her şey dahil” uygulaması ile nasıl bir şehir destinasyonu yaratılacağını bekliyorsunuz?
 
Herhalde ‘nitelikli turistlere yönelerek, gelirleri artıracak yeni projeler’ diye söylenirken, yapılan özel toplantılarda, gelecekte tüm şehir merkezlerine Avrupalı turistlerin konaklayacağı “Her şey dahil” butik oteller açalım diye anlatılmadı. 
 
Neyse. Kaleiçi’nde değil ama Sultanahmet’te açılacak ilk her şey dahil oteli sabırsızlıkla bekliyorum. Başarılı olacağına inanıyorum. Hatta söz, ilk konaklayanlardan birisi ben olacağım!