• 04 Temmuz 2020 23:15
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Zaytung gibi adam!

Bu yazıyı dinleyin
Yavuz Ataç 04 Temmuz 2020 Zaytung gibi adam!

Dün akşam birahaneye girip, Berlin’den henüz yeni dönmüş olduğunu söyleyen birmüptezelpeşpeşe birkaç bardak bira içtikten sonra, “Böyle önemli bir bilgiyianlatmadan zaten duramam,patlarım” diyerek. “Geçen Akşam Angela Merkel’in, Alman hükümetinin resmî konukevi olanSchloss Meseberg’de, Fransa CumhurbaşkanıMacron’u Avrupa Birliği (AB) ‘nin Türkiye’yeyönelik uyguladığı seyahat yasağınıkaldırması için ikna ettiğini duydum. Ama Türkiye listeyeTemmuz ortası dahiledilecekmiş” dedi.

Güvenli Turizm Sertifikası. A’la Carte All-inclusive. Havalimanında Korona Testi. Kovid-19, Sağlık Sigortası. TÜRSAB, Turizm Bakanımızı yine yalnız bıraktı falan derkenzaten abandone olmuşuz..

Yakasına yapışıp, “Ulan, bizimkiler Berlin’e günübirlik gezi için mi gidiyor. Kimdenduydun lanbunları anlat bakalım?.. diye sıkıştırınca. Berlin’in Scheunenviertel semtinde bir Türklokantasında tanışmış olduğum birisi diye söyledi.

Tarif et bakalım şu herifi deyice de, “Asabi bir tipi vardı. Amaherhalde içkiyi birazcık kaçırmış, hafif çakırkeyif olmuştu. Almancası fena değildi. Suratı ise sanki kaynar suyun içinde 30 saniye bekletilip, 5 saniye buzlu suya sokulmuş gibiydi” diye cevapladı.

Herkes şaşırmış bana bakıyordu..

Tamam, anladım diyerek yakasını bırakıp, birahanede servis yapan açık yakalı, irigöğüslü sarı saçlı kıza dönüp, “Bu müptezele bir büyük bira ver” dedim.

Şimdi tüm turizmci arkadaşların şunu iyi bilmesini istiyorum.

Gerçeğin özünden uzaklaşmayalım! Türkiye’de tatil yapmak isteyen insanlar bir yolunubuluryine gelir. Koronavirüs kapabilirim korkusu olan turist ise ne Türkiye, neİspanyane de Yunanistan’a gider. Yani Türkiye beyaz-sarı-kırmızı listedeymiş, farketmez..

Gelgelelim şu suratıkaynamış suyun içinde 30 saniye bekletilip, 5 saniye buzlu suya sokmuş gibiydi diye tarif edilip, pişmiş aşa soğuk su katan beyfendiye.

İşin içinde su olunca bu model için cıvık veya cılkı çıkmışdiyebilirsiniz ama patronların veya üstünün yanında ağırbaşlı, durgun ve ciddi pozisyon alırlar. Başarı, şans veya tesadüf değildir derler ama bu beyfendilerin dalkavukluk, yağcılık ve yalakalıkta üzerlerine yoktur.

Mutlaka sizlerde birçok yerde şahit olmuşsunuzdur.

“Evet, evet öyledir efendim. Haklısınız,haklısınız efendim. Tabi, tabi efendim. Biliyorum, biliyorum efendim. Yok, efendim siz daha iyi biliyorsunuz demek istedim..”

Yaklaşık otuz senedir Türk turizminin içindeyim. Seyahat acentesinde ayakçı olacak kişinin bölge sorumlusu. Tur operatöründeçaycı olabilecek kişinin yönetici. Otelde ise ancak piccolo, bellboy olacak bacaksızın müdür olduğunu gördüm.

Tamam. Efkar, düşünce, fikir, kaygı hepsini kabul ederim ama çakırkeyif bile olsan, beşbilmedin on dakika önce tanışmış olduğun bir yabancıya ancak sosyal medya müridlerinden beğeni alabileceğin bir hikaye anlatılmaz.Çünkü bu işlerMiralay Zafirus’la İspilandit Palas’ta sevişmeye benzemez..

Farkındayım şimdi müridlerini toplayıp “Asosyal birisi ayol” diye konuşacaktır. Bırakın konuşsun. 

Zaten geçen gün Hollandalı bir bakan Avrupa Birliği (AB)`nin uyguladığı seyahat yasağı dönemindeTürkiye'ye tatile geldiğim için bana “Asosyal" dedi. Oysa ‘Heiko’ yani Almanya buna daha nazikçe“Einzelgänger” diye söylüyor.

Çakırkeyif beyefendi der/die/das falan sanır ama değil. Ein..